• polski
  • angielski
  • rosyjski
  • niemiecki

Opakowania polipropylenowe: charakterystyka tworzywa

To bardzo popularne i szeroko stosowane tworzywo, z którego wytwarzanych jest wiele rodzajów opakowań. Polipropylen jest znany przede wszystkim ze swojej wszechstronności oraz niską ceną produkcji. Ma bardzo dobre właściwości użytkowe, z tego względu opakowania polipropylenowe są tak popularne. Opakowania polipropylenowe są sztywne, świetnie nadają się do przechowywania produktów żywnościowych, farmaceutyków oraz kosmetyków. Polipropylen wykorzystywany jest także w produkcji zabawek, budownictwa i meblarstwa, branży takich jak: włókiennictwo, elektrotechnika, motoryzacja.

Opakowania polipropylenowe cechują się bardzo dużą odpornością na działanie różnych związków chemicznych, zwłaszcza w temperaturze pokojowej. Nie reaguje z kwasami, zasadami, solami oraz rozpuszczalnikami organicznymi. Jest również nietoksyczny dla ludzi, co jest ważne między innymi dla branży spożywczej. Polipropylen jest obojętny fizjologicznie. Warto wspomnieć, że opakowania polipropylenowe przepuszczają powietrze. W ograniczonym stopniu przepuszczają parę wodną. Polimer ten nie jest podatny na działanie wody. Działają na niego niekorzystnie jedynie reakcje utleniające lub długotrwały kontakt z miedzą. Powyżej temperatury 270 stopni następuje proces jego zniszczenia.

Opakowania pp, czy opakowania polipropylenowe?

Tworzywo polipropylenowe zwykło się oznaczać skrótem pp. Opakowania pp wyprodukowane z tego tworzywa są bezbarwne i nie posiadają swojego zapachu. Dzięki tym właściwościom opakowania pp są bardzo popularne i użytkowane przez wiele branż. Plastikowe opakowania polipropylenowe są chętnie wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, zwłaszcza do przechowywania i przewozu wody, cieczy agresywnych, czy leków. Doskonale sprawdza się w przemyśle spożywczym jako opakowanie dedykowane dla mleka. Bardzo często polipropylen stanowi tez wyściółkę puszek do napełniania gorących napoi. Produkowane są z niego słoje, butelki oraz różne inne opakowania. Opakowania polipropylenowe są też popularne w gospodarstwach domowych.