• polski
  • angielski
  • rosyjski
  • niemiecki

Eko opakowania plastikowe z tworzyw przyjaznych środowisku: kukurydza, trzcina cukrowa oraz sieci i liny rybackie

Tematyka ekologii jest kwestią poruszaną coraz częściej, a świadomość w zakresie życia w zgodzie z naturą nieustannie rośnie. Zastanawiamy się, jak ograniczyć ilość generowanych odpadów i staramy się wykorzystywać tworzywa najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Odpowiedzią na tę, rosnącą potrzebę rynkową jest pojawienie się eko opakowań plastikowych, które zachowują trwałe właściwości klasycznego plastiku, ale produkowane są z tworzyw przyjaznych środowisku. Nie musisz rezygnować z jakości i funkcjonalności, by żyć w duchu eko.

Bioplastik, czyli alternatywa dla sztucznego tworzywa

Bioplastik, znany także pod symbolem PLA, to polimer o naturalnym pochodzeniu, który pozyskuje się z trzciny cukrowej lub kukurydzy. Jego ekologiczny wymiar polega nie tylko na  zastosowaniu naturalnych tworzyw roślinnych, ale także wiąże się z faktem, iż tworzywo to rozkłada się kilkaset razy krócej niż klasyczny plastik – zwykle od 45 do 90 dni i nadaje się do kompostowania. Równocześnie bioplastik pozwala na wyprodukowanie bezpiecznych dla środowiska, lecz trwałych i spełniających swoje funkcje opakowań dla branży gastronomicznej lub znajdujących zastosowanie w medycynie implantów dentystycznych, nici chirurgicznych i cewników. Jego szerokie możliwości wykorzystania potwierdzają pełne bezpieczeństwo tego tworzywa dla człowieka i jego organizmu – bioplastik może mieć kontakt z żywnością i nie grozi negatywnymi skutkami dla naszego zdrowia. Dodatkowo PLA nie wymaga do produkcji ropy i nie zawiera żadnych szkodliwych dodatków chemicznych. Pozwala także na produkowanie opakowań na żywność o wielu różnorodnych kształtach, wzorach i pojemnościach, które wykazują odporność na temperaturę do 45 °C i umożliwiają przechowywanie w lodówce, co jest szczególnie ważne w przypadku żywności.  Bioplastik świetnie sprawdza się w produkcji jednorazowych opakowań na żywność, słomek czy innych tego rodzaju akcesoriów. Niestety tworzywo z kukurydzy i trzciny nadal jest trudno dostępne, a jego biodegradowalny charakter sprawia, że nie możemy zastosować go do przechowywania niektórych produktów – np. płynów lub chemii. Z pomocą przychodzą jednak inne, ekologiczne alternatywy – regranulaty.

Sprawdź ofertę naszych butelek


Regranulat – ekologiczne rozwiązanie

Alternatywą dla kukurydzy i trzciny cukrowej jest … sam plastik. Konkretniej: plastikowe odpady, które mogą zostać powtórnie przetworzone, ograniczając ilość opadów, a także kolejnego, produkowanego tworzywa, którego rozkład trwa wiele lat. Możliwość ponownego wykorzystania tego rodzaju odpadów pozwoliła na wytworzenie tworzywa znanego jako regranulat. Najczęściej zastosowanie znajduje on w produkcji pojemników na wodę lub kosmetyki, ale także rękawów foliowych, siatek na zakupy, czy w przypadku odmian regranulatu o wysokiej gęstości, w przemyśle. Jak dochodzi do wytwarzania tego rodzaju tworzywa? Plastikowe odpady są dokładnie czyszczone, następnie osuszane, a później zmielone w dedykowanym do tego młynie. Po odpowiednim rozdrobnieniu tworzywa, poddawane jest ono kolejnemu suszeniu, które eliminuje wilgoć, mogącą zaburzyć proces recyclingu. Ostatnim etapem produkcji jest wrzucenie przemiału do maszyny o nazwie ekstruder, która wyposażona w odpowiednie filtry wytwarza finalny regranulat.  

Opakowania z sieci rybackich

Bardzo interesującą formą regranulatu jest tworzenie go z… sieci rybackich. Wyrzucane od pokoleń do morza stanowią nawet 10% plastiku zlokalizowanego w oceanach. Regranulat  z przetworzonych starych lin, włoków czy sieci rybackich pozwala nie tylko na oczyszczenie mórz i oceanów z plastiku, ale także daje szerokie możliwości zastosowania dla opakowań kosmetycznych, których jesteśmy producentem. Sieci i liny są kolejno poddawane inspekcji, podzielone pod względem koloru, a także rodzaju rodzaju plastiku, z którego zostały wykonane, następnie oczyszczane, cięte, myte, rozdrabniane i suszone. Ostatnim etapem produkcji regranulatu z sieci jest ekstruzja. Pozyskane w ten sposób tworzywo posiada właściwości umożliwiające wyprodukowanie opakowań na chemię, kosmetyki czy inne opakowania w kształcie plastikowych butelek.

Sprawdź ofertę naszych butelek


Jako producent opakowań plastikowych udostępniamy w naszej ofercie opakowania są produkowane z regranulatu i stanowią najlepszą formę ochrony środowiska, a przy tym zachowują najwyższe właściwości w kontekście trwałości, szczelności, a co za tym idzie bezpieczeństwa przechowywanych w nim środków. 

Zobacz, co podobnego kupili inni klienci: